Mléko


Kdy se alergie objevuje?

Prakticky veškerá ABKM vzniká ještě v prvním roce života – hovoří se o 95 % všech ABKM bez ohledu na poctivé kojení. Většinou ustupuje do cca 3 let věku (až u 90 % dětí) a děti poté tolerují kravské mléko bez obtíží. U některých kojenců s ABKM se může projevit při zavádění nemléčných příkrmů alergie i na další potraviny.

ABKM se může (ale nemusí) projevit bezprostředně po prvním kontaktu s antigenem – bílkovinou kravského mléka. Důležitá je skutečnost, že se tento antigen dostává již do mateřského mléka, pokud kojící maminka konzumuje mléčné produkty. Z toho vyplývá, že se první projevy mohou objevit do doby krátce po porodu, výjimečně již do druhého týdne po narození. Nicméně obvyklou dobou prvních obtíží s ABKM je 2. – 3. měsíc věku i u plně kojeného dítěte.

Klasické projevy ABKM se ale mohou posunout až k první nabídce standardní kojenecké mléčné výživy (kojenecká mléka, mléčné kaše, první lžička jogurtu apod.), což může být hluboko v druhém půlroce života.

Projevy alergie na bílkovinu kravského mléka

Projevy mohou být různé od celkových až po orgánové – kožní, trávicí, respirační. Skutečná ABKM se obvykle projeví těmito kožními a trávicími příznaky:

  • akutní či chronický ekzém
  • ublinkávání
  • zvracení
  • průjmy či naopak zácpa
  • koliky, krev ve stolici

Nesmíme ale zapomínat i na méně specifické obtíže, jako je neklid, poruchy spánku, neprospívání, chudokrevnost. Uvedené příznaky se často mohou i kombinovat.

Uvádí se, že pokud kojenec snáší kontakt s bílkovinou kravského mléka déle než čtvrt roku, ať již po narození, nebo až po zavedení prvních mléčných produktů, je rozvoj ABKM méně pravděpodobný.V této kategorii nejsou žádné výrobky.