Ořechy


Alergie na ořechy

Alergie na ořechy, oříšky je dalším typem alergií, které se vyskytují na všech kontinentech naší planety. Vymezení alergie na různé druhy ořechů, symptomům i možnostem léčby či prevence se věnuje následující článek.

Alergie na ořechy a oříšky vymezení

Co je vlastně alergie na ořechy a oříšky? Které druhy ořechů patří do skupiny alergenů? Již samotné vymezení alergie na ořechy přináší problém. V některých regionech se jako alergie na ořechy a oříšky vymezuje jako treenut allergy, což je možné přeložit jako alergie na ořechy, které rostou na stromech a keřích. V jiných regionech (například ve Francii) je běžně popisována alergie na olejniny, což zahrnuje alergie na stromech rostoucí ořechy i alergie na podzemnici olejnou (alergie na burské oříšky).

Alergie na ořechy nebo alergie na semena, na peckoviny nebo na luštěniny?

Co jsou ořechy a co ořechy nejsou, není jednoduché rozlišit. Pokud se podíváme na seznam jednotlivých "ořechů", tak jak se používají běžně v naší řeči, zjistíme velmi zajímavou informaci. Některé ořechy, vlastně ořechy z botanického nejsou, ale jde peckovinu, luštěninu nebo o semeno. Pokud hovoříme u těchto druhů o alergii, tak se může jednat o alergie na peckoviny, o alergie na semena nebo oalergie na luštěniny.


Ořechy seznam

  • Vlašské ořechy - Juglans regia
  • Lískové ořechy - Corylus avellana
  • Para ořechy - Bertholletia excelsa
  • Pistrácie (pistáciové oříšky) - Pistacia vera
  • Kešu ořechy - Anacardium occidentale
  • Kokos (kokosovník ořechoplodý) - Cocos nucifera
  • Mandle obecná - Amygdalus communis - peckovina
  • Podzemnice olejná (burský ořech, arašídy) - Arachis apogea - luštěnina
  • Piniové oříšky - Pinus pinea - semenaOřechy složení

Ořechy, ať jde o z biologického hlediska o pravé nebo nepravé, mají společné znaky, kterými je velmi podobné složení. Ořechy obsahují vysoké množství tuků (50-80%), velké množství bílkovin (10-30%). Tuky ořechů obsahují většinou omega 3 nasycené aminokyseliny.

Projevy alergií na ořechy

Projevy alergie na ořechy jsou běžné jako symptomy na jiné potravinové alergie. Projevy jsou tedy zejména dýchací potíže, kožní projevy a také projevy v oblasti trávení.

U ořechů se také setkáváme s asi nejhorším projevem potravinové alergie -anafylaktickým šokem.

Doba reakce alergického organismu na ořechy je velmi rychlá a projevuje se mezi 2-4 minuty.

Zkřížené alergie na ořechy

Křížení alergie na jeden druh ořechu s jiným druhem ořechu nebývá tak časté a to zejména z výše psaného důvodu, že nejde z biologického hlediska a stejné skupiny. Při zkřížených alergiích jde nejčastěji o kombinaci alergie na typ ořechu a alergie na arašídy (podzemnici olejnou, burské oříšky).

Křižné alergie na ořech a na pyly

Sdružené nebo zkřížené alergie na ořech a na pyl se objevují nejčastěji u alergie na lískové oříšky a alergie na pyly břízy.

Alergie na ořechy závěr

Potravinová alergie spouštěná alergeny obsaženými v ořeších a podobných plodech není tak častá jako například alergie na bílkovinu kravského mléka. V našich oblastech se, celkem logicky, objevuje nejčastěji alergie na vlašské ořechy a alergie na lískové oříšky. Také alergie na arašídy (burské oříšky), vzhledem k rozšíření, se vyskytuje ve vyšším množství než alergické reakce na paraořechy nebo kešu oříšky.

Ořechy se používají nejen jako pochutina a součást jídel, ale často se z ořechů vyrábí i stolní oleje. Tyto oleje podle typu výroby mohou, ale nemusí obsahovat alergeny a proto je třeba se v některých případech vyvarovat i konzumaci těchto olejů. Některé ořechy se také používají v kosmetickém průmyslu a tak například mandlový olej je součástí krémů, které u postižené osoby mohou vyvolat alergickou reakci ve styku s pokožkou.V této kategorii nejsou žádné výrobky.